Vilniaus Trakų Vokės gimnazijos mokiniai džiaugiasi nauja sporto šaka – žolės rieduliu. Tai buvusio ilgamečio Lietuvos žolės riedulio moterų rinktinės trenerio Rimanto Čaikausko iniciatyva. Iš 391 mokyklą lankančio gimnazisto žolės riedulio lazdą į rankas dukart per savaitę jau ima apie 30 mergaičių ir berniukų.


Marytė Marcinkevičiūtė

Sportas.info

NAUJOVĖ. Gimnazijos direktorė Genė Talačkienė, gimnazijai vadovaujanti 12 metų (prieš tai ji 11 metų dirbo direktoriaus pavaduotoja ugdymui), džiaugiasi, kad į jų gimnaziją atkeliavo patyręs žolės riedulio specialistas R. Čaikauskas, kuris pradinių klasių ir šiek tiek vyresniems vaikams skiepija meilę naujai sporto šakai.

„Turime puikius kūno kultūros mokytojus: Lietuvos skraidančiojo disko federacijos prezidentą  Kęstutį Bačkį ir Marytę Naruševičienę, kurie fiziškai grūdina mūsų gimnazistus. Esame pakraščio gimnazija ir iki miesto centro yra didelis atstumas, vaikams sudėtinga važinėti treniruotis į sporto mokyklas. Todėl mums ypač reikalingi geri specialistai, kurie vaikus skatintų sportuoti ne tik per kūno kultūros pamokas, bet ir užtikrintų vaikų užimtumą po pamokų. Labai džiaugiuosi, kad gimnazistų gyvenime atsirado žolės riedulys. Naują sporto šaką pamilo gimnazistai ir jų tėvai, su kuriais nuoširdžiai draugauja Rimantas Čaikauskas. Nuo to tiktai didėja mokyklos autoritetas ir reitingai“, - sako gimnazijos direktorė.

PRISISTATYMAS. Kaip žolės riedulys atkeliavo į Vilniaus Trakų Vokės gimnaziją?  Vilniaus „Tauro“ sporto mokyklos vadovai žolės riedulio treneriui R. Čaikauskui, čia dirbančiam nuo 2001 m.,  pasiūlė burti naują mergaičių komandą. Kartu su rankinio treneriu Gintaru Paškevičiumi jis aplankė 14 gimnazijų, tačiau daug norinčiųjų nesurado.

„Prieš gerus pusantrų metų nuvažiavau į Trakų Vokės gimnazijos filialą Paneriuose, o jos direktorė pasiūlė nuvykti į jos pagrindinę gimnaziją, nes Paneriuose mokosi vos 80 vaikų ir net nėra sporto salės. Po Naujųjų metų ten ir prisistačiau, papasakojau, kas esu, kas  per sporto šaka yra žolės riedulys, kokias puoselėju svajones. Gimnazijoje pakabinau skelbimą, vaikus kviečiančius į treniruotę“, - prisimena R. Čaikauskas.

Gimnazijos direktorė G. Talačkienė bei mokytojai geranoriškai sutiko plėtoti žolės riedulį. Į pirmąją treniruotę susirinko apie 15 vaikų. Jų kasdien vis gausėjo. 

PAKVIETIMAS. „Vaikučius registruojame Vilniaus sporto mokykloje „Tauras“, kadangi mokykla mums suteikia transportą, o iš pinigų, kuriuos surenkame iš vaikų, nusipirkome sportinę aprangą, lazdų, kamuoliukų, apsaugų. Nemažai sportinio inventorius atsisiunčiau iš Anglijos, savo draugams pervedus pinigus ir gavus dideles nuolaidas. Trakų natūralios kosmetikos kūrėja „Ambroozija“ gražiai aprengė mergaites“, - pasakoja neseniai 60 m. jubiliejų šventęs R. Čaikauskas.

Įžymusis treneris – ir daugkartinių Lietuvos čempionių bei prizininkių Vilniaus „Tauro-HFTC“ moterų komandos strategas. Jis pripažįsta, kad viską nėra lengva aprėpti, reikia rūpintis ir moterų, ir vaikų komandomis. 

Štai ir dabar jo vadovaujamos komandos šį savaitgalį laukia Europos šalių taurių laimėtojų taurės penktojo diviziono turnyras Prahoje. Treneris į šią kelionę pakvietė ir Trakų Vokės gimnazijos direktorę G. Talačkienę, kad ji iš arčiau susipažintų su žolės rieduliu.

„Berods, 1998 m. į čempionatą nusivežėme ir buvusį Vilniaus savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto departamento direktorių Algimantą Šventicką. Jis pamatė gero lygio rungtynes, žolės riedulys jam patiko ir šį sporto šaka atsirado Vilniuje, o ir aš netrukus atvažiavau dirbti į Vilnių“, - sako R. Čaikauskas.  

Vilniaus Trakų Vokės gimnazijos jaunųjų žolės riedulininkų ugdytojas stengiasi visur suspėti, nebijo sunkumų. Dar nuo tada, kai 1980-2001 m. treniravo legendinę Šiaulių „Tauro“ moterų komandą, kuri net 22 kartus tapo Lietuvos čempione, žaidžiant didelėje aikštėje, ir 28 kartus uždarose patalpose, kada rūpesčiai ritosi kūlversčiais. 

Pats svariausias trenerio R. Čaikausko ir jo vadovaujamos komandos pasiekimas – 1995 m. per Europos čempionų A diviziono lygą pelnyti bronzos medaliai. Šio trenerio nuomone, kažin ar kada nors Lietuvos komandoms pavyks pakartoti tokį laimėjimą.  Du kartus užimtos ir ketvirtosios vietos.

DEBIUTAS. Du kartus Trakų Vokės jaunieji žolės riedulininkai buvo nuvežti pasitreniruoti į Vilniaus „Žemynos“ gimnazijos žolės riedulio stadioną. Vaikams įspūdis buvo didžiulis, jie žaidė didelėje aikštėje.

O nuo praėjusios žiemos Vilniaus Trakų Vokės gimnazistai pradėjo dalyvauti  Lietuvos dvylikmečių vaikų uždarų patalpų čempionate. Žaidė pirmo turo susitikimas. Nors jie už varžovus ir yra porą metų jaunesni, tačiau sugebėjo įmušti įvarčių 

Treneris R. Čaikauskas sako, kad pradžia visada būna sunki, tačiau jo jaunųjų  auklėtinių debiutas yra optimistinis: pasiektos dvi pergalės, o Austėja Ašmigaitė  pripažinta geriausia vartininke ir buvo apdovanota prizu.

„Žiūriu ne į masę, o į perspektyvius vaikus. Manau, kad šioje gimnazijoje auga gera pamaina mūsų geriausioms komandoms. Vaikai ir jų tėvai – dideli entuziastai, žolės riedulininkų tetos dovanų jiems iš Anglijos jau atsiunčia ne saldainių, o kamuoliukų, lazdų ar pirštinių“, - sako treneris. 

VILTIS. Vilniaus Trakų Vokės gimnazistai turi mažytę salytę, kuri yra patenkinamos būklės, ir joje treniruojasi. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu šiemet yra skirta pinigų pastatui renovuoti ir šią vasarą turėtų prasidėti statybos darbai. Gal pagražės ir jų nedidelė salytė.

„Turime ir futbolo aikštę, yra bėgimo takas, nedidelė krepšinio aikštelė, tačiau asfalto danga jau vietomis trūkinėja. Norime renovuoti ir stadioną, nes čia sportuoja ne tik mokiniai, bet daug laiko praleidžia ir Trakų Vokės bendruomenė“, - sako gimnazijos direktorė G. Talačkienė.

ENTUZIAZMAS. Kai nuvykome į gimnaziją, mergaitės ir berniukai rengėsi pratyboms. Kupini didžiulio entuziazmo, jie veržėsi į aikštelę. Treneris R. Čaikauskas vaikus mokė, kaip reikia  smūgiuoti kamuoliuką į vartus. 

Salėje buvo nemažai ketvirtokų. Trakų Vokėje gyvenantis Edgaras Sinkevičius neslėpė, kad jam žolės riedulys žvėriškai patinka ir jis norėtų tapti geru vartininkas: „Man kartais gerai sekasi laikyti vartus, o kartais įvarčių praleidžiu nemažai. Reikia dar daugiau treniruotis.“

Kamuoliuką po salę gainiojo ir E. Sinkevičiaus klasės draugai, komandos kapitonas  Danielius Paškevičius, Andžejus Kuliašas, žaidžiantys puolėjo pozicijoje. Pastarajam kiek sunkiau lankyti pratybas, nes jis gyvena Vilniaus rajone Juodbalių kaime, kuris yra 10 km nuo Trakų Vokės miestelio.

Tačiau užsispyręs vaikinukas stengiasi nepraleisti treniruočių. Per Lietuvos vaikų čempionatą jis pasiekė vieną įvartį ir tuo labai džiaugėsi. Dar vienas ketvirtokas Nedas Razma  nori būti vartininkas. „Mane visi vadina geriausiu vartininku, gal taip ir yra, nežinau“, - džiaugėsi jaunasis sportininkas.

Treneris R. Čaikauskas tikisi, kad po kokių kelių metų, kai vaikai paūgės, trys-keturi žolės riedulininkai jau gali pretenduoti į Lietuvos keturiolikmečių rinktinę, dalyvausiančią savo amžiaus grupės Europos čempionate.

Tarp talentingų vaikų - ir broliukai Ignas bei Rokas Varanavičiai, puikiomis vartininko savybėmis pasižymintis Nedas Razma, puolėjas Danielius Paškevičius, kiti.

„Norėčiau, kad šiame Vilniaus pakraštyje atsirastų rimtas žolės riedulio taškas. Sąnarių neskauda, rankos sveikos, galva vietoje, tai ir judu į priekį. Žolės riedulys – mano gyvenimas, be jo nežinočiau, ką veikti“, - sako R. Čaikauskas.